• العربية
  • English
  • فارسی
 
امام جعفرصادق (علیه‌السلام) :

لَو لَمْ یبْقَ منَ الدُّنیا اِلاَّ یومٌ واحِدٌ لَطَوّلَ اللهُ ذلِكَ الیومَ حَتّی یخرُجَ قائمُنا أَهْلَ البَیت.
اگر از عمر دنیا تنها یک روز مانده باشد خداوند آن روز را آنقدر طولانی می‌کند تا قائم ما اهل بیت(علیه‌السلام) ظهور یابد. (منتخب‌الاثر، ص ٢٥٤)

   
 
 
 

ربعین زمینه‌ساز ظهور حضرت ولی عصر (عج)


عضو هیئت علمی پژوهشگاه امام صادق(ع):

اربعین زمینه‌ساز ظهور حضرت ولی عصر (عج) است

تصاویر/ پیاده روی اربعین مسیر نجف تا کربلا از دریچه دوربین حوزه

عضو هیئت علمی پژوهشگاه امام صادق(ع) گفت: از جمله آثار و برکات اربعین حسینی این است که جامعه به تدریج مهیای ظهور حضرت ولی عصر(عج) در دوران غیبت می شود و این آمادگی با تواصی به حق و صبر، جلوه و معنای دیگری پیدا می کند.

دکتر مهدی اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به این که علیرغم بایکوت راهپیمایی عظیم اربعین حسینی از سوی رسانه های جهانی و به خصوص غربی و آمریکایی، سال به سال شاهد عظمت و رونق بیشتر این رویداد بی نظیر بین المللی هستیم، ابراز داشت: دشمنان اسلام و اهل بیت(ع) این روزها به شدت از میزان حضور بالای محبان و عاشقان امام حسین(ع) در مراسم اربعین ناراحت و عصبانی هستند چرا که می دانند با این حرکت بزرگ، پیام اسلام راستین به برکت نام و یاد سیدالشهدا(ع) به مردم دنیا می رسد.

وی با اشاره به این که اربعین از اختصاصات حضرت اباعبدالله(ع) است، گفت: واقعیت آن است که ما برای هیچ معصوم دیگری غیر از سیدالشهدا(ع) اربعین برگزار نمی‌کنیم، چراکه سیره خود حضرات معصومین نیز این نبوده است و گویا آنان می‌خواستند عملاً به ما یاد دهند که اوج مصیبت و غم و حرارت باید برای امام حسین(ع) اختصاص داده شود و بر اساس فرمایش امام رضا(ع) بهانه هر اشکی برای سید و سالار شهیدان باشد.

وی همچنین افزود: از جمله آثار و برکات اربعین حسینی این است که جامعه به تدریج مهیای ظهور حضرت ولی عصر(عج) در دوران غیبت می شود و این آمادگی با تواصی به حق و صبر، جلوه و معنای دیگری پیدا می کند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: خون مطهر امام حسین(ع) دین و مکتب را احیا کرد و روز اربعین در واقع تجلی حرارت محبت و عشق جهانی به سید و سالار شهیدان است و ان شاءالله این مساله روز به روز در عرصه های مختلف، ظهور و بروز بیشتر و گسترده تری خواهد داشت، هر چند که دشمنان اسلام و اهل بیت(ع) از این مساله واهمه داشته باشند و برای بایکوت این رویداد بزرگ تلاش کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پیاده‌روی اربعین از منظر تربیتی خود نوعی همایش معنوی به شمار می رود، کما این که افراد حاضر در آن که از نقاط مختلف دنیا گرد هم می آیند و به سمت حرم سالار شهیدان رهسپار می شوند، با انگیزه معنوی و جهت اقتدا به یک الگوی انسان صالح و مقتدای حق طلبان و عدالت پیشگان جهان این حضور را رقم می زنند. این روحیه‌ی حق طلبی نیز در وجود تمام افراد بشر وجود داشته و یک امر فطری محسوب می شود که نباید از کنار آن به راحتی گذشت.

--------------------------------------------
سایت خبرگزاری حوزه 

انجمن‌ها
دانشگاه‌ها
پژوهشگاه‌ها
مراجع عظام
سایر

انتشار محتوای این وبگاه تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

X
Loading