• العربية
  • English
  • فارسی
 
امام جعفرصادق (علیه‌السلام) :

لَو لَمْ یبْقَ منَ الدُّنیا اِلاَّ یومٌ واحِدٌ لَطَوّلَ اللهُ ذلِكَ الیومَ حَتّی یخرُجَ قائمُنا أَهْلَ البَیت.
اگر از عمر دنیا تنها یک روز مانده باشد خداوند آن روز را آنقدر طولانی می‌کند تا قائم ما اهل بیت(علیه‌السلام) ظهور یابد. (منتخب‌الاثر، ص ٢٥٤)

   
 
 
 

تفاسیر تربیتی (4)


8- من وحى القرآن‏

تأليف آيت اللّه سيد محمد حسين فضل اللّه، از عالمان معاصر شيعه و از مبارزان لبنان و به زبان عربى است. او صاحب كتاب الحوار فى القرآن و الاسلام و منطق القوة و داراى سبك تفسيرى هدايتى است. در تفسير وحى القرآن، كمتر به مباحث لغوى، بلاغى و فقهى پرداخته شده، زيرا اهتمام مفسر آن به جنبه‏هاى تربيتى و هدايتى قرآن بوده است.
تفسير من وحى القرآن، شامل تمامى آيات قرآن و داراى گفتار مفسران و بيان‏گر نكات و دروس تربيتى قرآن است. مسائل كلامى در تفسير من وحى القرآن به دليل حلّ شبهات كلامى و اعتقادى مورد بحث واقع شده و از اخبار اسرائيليات پرهيز شده است. هدف نهايى او، ارائه تفسيرى براى حلّ مشكلات تربيتى و ايجاد حيات اسلامى در بين مسلمانان است، تا وحى قرآن در بين مردم، سودمند واقع شود. «2»

9- تقريب القرآن الى الاذهان‏

تأليف آيت اللّه سيد محمد حسينى شيرازى، از عالمان معاصر شيعه، به زبان عربى و شامل تمامى آيات قرآن است. تفسير تقريب القرآن الى الاذهان برخوردار از مباحث تربيتى و اخلاقى است كه در شرح و تفسير آيات به لغت، قصص و سبب نزول آنها پرداخته شده است. تناسب آيات به كمك روايات اهل بيت عليهم السّلام روشن شده و در
__________________________________________________
(1). ايازى، همان، ص 132.
(2). همان، ص 753.
روشهاى تفسير قرآن، ص: 277
--------------------------------------------------------------------------------

آيات فقهى نيز به مباحث فقهى توجه گرديده است.
به مباحث كلامى و اعتقادى در ذيل آيات مربوط به عقايد، اهتمام داشته و مسائل اجتماعى و راه‏حل‏هايى را كه قرآن براى جامعه برخوردار از ايمان بيان داشته، تفسير كرده است. تفسير تقريب القرآن الى الاذهان، به جنبه اعتقادى، اجتماعى و هدايتى- تربيتى در تفسير آيات به شكل روان و موجز پرداخته است. «1» 

انجمن‌ها
دانشگاه‌ها
پژوهشگاه‌ها
مراجع عظام
سایر

انتشار محتوای این وبگاه تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

X
Loading