• العربية
  • English
  • فارسی
 
امام جعفرصادق (علیه‌السلام) :

لَو لَمْ یبْقَ منَ الدُّنیا اِلاَّ یومٌ واحِدٌ لَطَوّلَ اللهُ ذلِكَ الیومَ حَتّی یخرُجَ قائمُنا أَهْلَ البَیت.
اگر از عمر دنیا تنها یک روز مانده باشد خداوند آن روز را آنقدر طولانی می‌کند تا قائم ما اهل بیت(علیه‌السلام) ظهور یابد. (منتخب‌الاثر، ص ٢٥٤)

   
 
 
 

مقاله : پدیده‌های نادیدنی در شخصیت جامع انسان،در بررسی تفسیری آیات 38 و 39 حاقه


چکیده:

تمامی مخلوقات کائنات در یک دسته بندی عمومی در دو بخش " جهان مرئی " و " جهان نامرئی " تقسیم می شوند . آنچه با چشم سر " اِبصار" می شود " مرئی " و آنچه نمی شود موسوم به " نامرئی" است . " انسان "نیز از این قاعده ی کلّی مستثنانیست .

بی شمار پدیده ها ،واقعیّت ها و مفاهیم فردی واجتماعی، جسمی و روحی،در درون و برون انسان از بدو آفرینش تا زمان مرگش وجود دارند که برخی " مرئی " و غالباً " نامرئی" اند.

برتری " مجموعه ی نامرئی " فقط کمّی نیست بلکه همه ی کیفیّت جهان آفرینش اعمّ از انسان و غیر او در" نامرئیّات " است . تقسیم بندی مذکور ، ملهم از " قرآن کریم " است ؛ ( فلا اقسم بما تبصرون ) ، ( و ما لاتبصرون ) ،( حاقّه/38؛39 ) .

عموم تفاسیر برجسته ی قرآن از جمله المیزان ، منهج الصادقین ، مخزن العرفان ، نمونه ، در تفسیر این دو آیه ی شریفه بر این حقیقت اتفاق نظر دارند که ؛ مصادیق خارجی این آیات (تمام دیدنی ها و نادیدنی ها ) همه ی کائنات را از عالم غیب و شهود شامل می شود که جزء اصلی آن " انسان" ، اعم از درون و برون اوست .

این تحقیق از نوع بنیادی و کاربردی با روش گردآوری کتابخانه ای و اندیشه ورزی شرحی ، تحلیلی ، مقایسه ای و استنتاجی است که پس از بررسی تمام آیات قرآن کریم و تک تک واژه های آن و گزینش 470 واژه ی اصلی مرتبط با " انسان " تدوین گردیده است . گستره ی این واژه ها به گونه ای است که برای فهم آنها علم تفسیر قرآن کافی نیست بلکه محقّق باید از اکثر علوم قدیم وجدید جرعه ای نوشیده باشد .

زیرا از مهمترین مباحث فلسفی و عرفانی روح تا لطیف ترین احساسات آدمی را شامل می شود ، از ریزترین اجزاء بدن در زمان " نطفه " تا کرتکس های مغز " انسان رشید " دامن گسترده و چنانچه محقّق بخواهد راه روشن به عوالم دیگر – قبل و بعد از این دنیا – نیز گشوده است . بدینسان حدّاقل دو هدف برآورده می شود ؛ سازگاری عمیق و هم پوشانی دقیق و تناظر انیق " علم و قرآن " که در ذات این دو نعمت بی بدیل نورانی وجود دارد .
دیگر ، توجّه خاصّ انسان به افق های نادیدنی وجود آدمی و سیر در آفاق و انفس و بسترسازی برای پذیرش حقائق ماورایی و واقعیّات فراحسّی است که از آنها به " مغیبات " یاد می شود . در این صورت به هدف غایی که تقویت بنیه ی تفکّر توحیدی و معادباوری است دست می یابیم .

واژه‌های کلیدی: انسان، قرآن کریم، جهان نامرئی، آفرینش، جهان مرئی، علم، تفسیر

مجله مطالعات تفسيري . دوره ۱۳، شماره ۴۹ - ( بهار ۱۴۰۱ )
علی اکبر توحیدیان، غلامحسین اعرابی . دانشگاه قم

AttachmentSize
هاي ناديدني.pdf265.67 KB


 

انجمن‌ها
دانشگاه‌ها
پژوهشگاه‌ها
مراجع عظام
سایر

انتشار محتوای این وبگاه تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

X
Loading