• العربية
  • English
  • فارسی
 
ـ حضرت مهدی(ع): :

اَنَا خاتِمُ الأوصیاءِ وَ بی ‌یدفَعُ اللهُ البَلاءَ عَن اَهلی و شیعَتی.

من ختم‌کنندة راه اوصیا هستم و به وسیلة من خدا بلاها را از اهل بیت من و شیعیانم دفع می‌نماید. (غیبت شیخ طوسی، ص ٢٤٦)

   
 
 
 

آیین نکوداشت فیلسوف و مفسر قرآن کریم، علامه طباطبایی(ره) در دانشکده الهیات دانشگاه قم


آیین نکوداشت علامه طباطبایی به همت انجمن فلسفه و دانشکده الهیات و معارف اسلامی، در تالار شهید مطهری دانشگاه قم برگزار گردید.

​​به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در این مراسم که با حضور اساتید دانشکده الهیات و دانشجویان رشته فلسفه و علوم قرآن و حدیث همراه بود، پس از سخنرانی و خیر مقدم دکتر مودب ریاست دانشکده، دانشجوی دکتری رشته فلسفه آقای حسین مرکزی مقدم به ارائه مقاله پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی از شاگردان علامه طباطبایی سخنران این برنامه نیز به بررسی شخصیت علامه طباطبایی پرداخته و خاطراتی از علامه طباطبایی با امام خمینی(ره) و از زبان آیت الله جوادی آملی و آیت الله مصباح یزدی را نقل نمود.

حجت الاسلام رمضانی با تاکید بر اخلاص علامه در ابعاد مختلف بیان کرد: مهمترین ویژگی که با گذشت سالها از درگذشت علامه همچنان باعث زنده بودن نام ایشان، نظریات و آثار ایشان است، خلوص و اخلاص است و این اخلاص به زبان خودشان به این مفهوم بود که تنها غرق در خدا بود و نه طمع به بهشت داشت و نه برای نجات از جهنم کار می کرد؛ این امر هنر اصلی علامه بود.

وی افزود:
زمانی که این عالم بزرگ عرض می کند که من نمی دانم که این تفسیر آیا جایگاهی و ثوابی دارد، تواضع این استاد را نشان می دهد که این تواضع ابدا از سر تکبر نیست و علامه معتقد به این بود که من هیچم و هرچه هست اوست.

حجت الاسلام رمضانی گفت:
علامه طباطبایی معتقد بود هرچه محاسن است از خداست و هرچه رذیلت است از نفس خود است. اگر علم، اراده، حیات و حسن است همه شعاعی از علم، اراده، حیات و حسن مطلقه الهی است.

وی با تاکید بر خلوص علمی و رفتاری علامه بیان کرد:
اهل یقین و اهل بصیرت دینی، حتی یک قدم نیز برای غیر خدا بر نمی دارند چونکه این کار را کشتن خود و مریض کردن خود می دانند و حضرت علامه در این مسیر قدم بر می داشت.

در پایان مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر عابدی از اعضای هیات علمی دانشگاه قم به بیان ابعاد شخصیتی این عارف و عالم وارسته پرداخته و به تسلط ایشان بر آیات قرآن حتی از دید دشمنان ایشان پرداخت.​



 

انجمن‌ها
دانشگاه‌ها
پژوهشگاه‌ها
مراجع عظام
سایر

انتشار محتوای این وبگاه تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

X
Loading