• العربية
  • English
  • فارسی
 
حضرت مهدی(عج) :

اَكثِروا الدُّعاءَ بِتَعجِیل الفَرَجِ فَاِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم.
برای تعجیل در ظهور من زیاد دعا کنید که خود فَرَج و نجات شما است. (کمال‌الدین، ج ٢، ص ٤٨٥)

   
 
 
 

اعجاز قرآن از نظر آیه الله حوئی .(3)


«قرآن و دورى مطالب آن از تناقض»

آية اللّه خوئى، از ديگر وجوه برجسته و بى‏نظير قرآن را سلامت آن از تناقض و ناسازگارى مطالب آن مى‏داند و بيان مى‏دارد كه قرآن به جهت هدف هدايتى آن متعرض شؤون مختلف زندگى بشر مى‏باشد و در موضوعات زمينى و آسمانى، سخن گفته است، درحالى‏كه در ميان آنها، تناقض و ناسازگارى وجود ندارد، ولى كتب عهدين موجود، دچار تناقض شده است و سازگارى بين مطالب آن وجود ندارد .
__________________________________________________
1)- همان، ص 68.
----------------------------------------------------------------------------

«نظام نوين مقررات و تشريع قرآن»

آية اللّه خوئى، نظام مقررات قرآن را، نظامى بديع و فوق طاقت بشرى مى‏داند، زيرا چه در آن دوره كه عرب جاهلى گرفتار آداب و رسوم و فرهنگ منحط جاهلى بود و چه در دوره‏هاى بعد، هرگاه انسان، خواسته قانون‏گذار خود باشد، دريافته است كه حوزه معرفت او محدود است و بهترين نظام قانون‏گذارى را قرآن مجيد ارائه نموده است.
اسلام با طلوعش، نور معارف و قوانين الهى را در جهان منتشر كرد، بر همه كتب آسمانى قبلى فائق آمد و صراط مستقيم را براى بشر فراهم آورد و با برنامه‏هاى زندگى خود، سعادت دنيوى و اخروى انسان را تضمين نمود «2». كه از جمله آنها، ارزش انسان و مقام و منزلت اوست كه در آيات شريفه ذيل به آن اشاره مى‏كند و مى‏فرمايد: إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ «3» همانا گرامى‏ترين شما نزد خداوند با تقوى‏ترين شما است و آيه شريفه: قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَ الَّذِينَ لا يَعْلَمُونَ «4» بگو اى پيامبر، آيا كسانى كه عالمند با كسانى كه در جهل و بى‏خبريند يكسانند؟!
آقاى خوئى بيان مى‏دارد كه قرآن بيانگر كلمه توحيد و توحيد كلمه و دعوت‏كننده به سعادت و بهشت است كه چنين شريعتى، امرى نبود تا انسانى بتواند آن را در قالب كتابى بياورد و لذا قرآن، كتاب «قانون» و از اين گذر نيز معجزه است «5».

__________________________________________________
(1)- همان، ص 68.
(2)- همان، ص 72.
(3)- سوره حجرات آيه 13.
(4)- سوره زمر آيه 9.
(5)- ر. ك. به البيان، ص 66.

----------------------------------------------------------------------

اعجاز قرآن در نظر اهل بيت عصمت ع و بيست نفر از علماى بزرگ اسلام، ص: 90 . 

انجمن‌ها
دانشگاه‌ها
پژوهشگاه‌ها
مراجع عظام
سایر

انتشار محتوای این وبگاه تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

X
Loading